Lichtsammler - Pixabay.com

Përfitimet shëndetësore të limonit

Përmirëson shëndetin e zemrës

Limoni është një burim i mirë i vitaminës C. Një kokërr limon përmban rreth 31 mg të vitaminës C, që është 51% e marrjes ditore referuese (RDI). Hulumtimet tregojnë se ngrënia e frutave dhe perimeve të pasura me vitaminë C zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe goditjes në tru. Përbërjet bimore që gjenden tek limonët, përkatësisht hesperidina dhe diosmina, janë zbuluar gjithashtu se ulin kolesterolin.

Përmirëson tretjen

Limonët përbëhen nga rreth 10% karbohidrate, kryesisht në formën e fibrave të tretshme dhe sheqernave të thjeshtë. Fibra kryesore në limon është pektina, një formë e fibrave të tretshme e lidhur me përfitime të shumta shëndetësore.
Fibrat e tretshme mund të përmirësojnë shëndetin e zorrëve dhe të ngadalësojnë tretjen e sheqernave dhe niseshteve. Këto efekte mund të rezultojnë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak. Por, për të përfituar efektet pozitive të fibrës nga ky frut, limoni duhet të hahet dhe jo vetëm të konsumohet në formën e lëngut.

Parandalon gurët në veshka

Gurët në veshka janë gunga të vogla që formohen kur produktet e mbetjeve kristalizohen dhe grumbullohen në veshka. Vetëm një filxhan me lëng limoni në ditë mund të sigurojë mjaftueshëm acid limoni për të ndihmuar në parandalimin e formimit të gurëve tek njerëzit që tashmë i kanë pasur.

Mbron ndaj anemisë

Anemia e defiçencës së hekurit është shumë e shpeshtë. Ndodh kur nuk merret mjaftueshëm hekur në ushqimet që konsumon. Limoni ka në përbërje hekur, por e parandalon aneminë duke përmirësuar përthithjen e hekurit më mirë për shkak të vitaminës C dhe acidit citrik që përmban.

Redukton riskun për kancer

Disa studime kanë zbuluar se njerëzit që hanë më shumë agrume, si limoni, kanë një risk më të ulët për zhvillimin e kancerit. Disa studiues mendojnë se përbërësit bimorë që gjenden tek limoni, si limonene dhe naringenina ,mund të kenë efekte antikancerogjene, por kjo hipotezë ka nevojë për kërkime dhe studime të mëtejshme.

Na Ndiqni në: