Bitcoins, kriptomonedhat dhe depërtimi i tyre në tregjet financiare shqiptare

Bitcoins në ditët e sotme kanë fituar popullaritet duke u përdorur në të gjithë botën. Bitcoin është monedhë dixhitale e cila u krijua në Janar 2009. Bitcoins lidhet me Satoshi Nagamoto, një nga personat e...

Ndikimi i faktorëve natyrorë në ndryshimet klimatike

Të gjithë e dimë se një nga problemet më shqetësuese dhe më të diskutuara sot, për vetë faktin se cënon në mënyrë direkte në shumë aspekte jetën në tokë, janë ndryshimet klimatike. Ndryshimet klimatike në Tokë...

UBT feston 70-vjetorin e krijimit.

Një sërë aktivitetesh janë planifikuar të organizohen në UBT me rastin e 70-vjetorit të krijimit të këtij institucioni të rëndësishëm arsimor në ditët në vijim. Kështu, e diela që vjen do të jetë dita e...

100 vite nga shkolla Bujqësore në Lushnjë/ Ministrja Krifca: Buxheti i 2022 do i përgjigjet nevojave të fermerit dhe tregut

Shkolla e parë Bujqësore në Shqipëri, hapur në Lushnje në tetor 1921 festoi sot 100-vjetorin e krijimit të saj. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast nga bashkia e Lushnjes, morën pjesë ministrja e Bujqësisë...

Projeksioni i rajonit kardiak dhe pikat e askultimit të zemrës (Punta maxima) në qen dhe mace

Sistemi kardiovaskular përbëhet nga zemra, gjaku dhe enët gjakore (arteriet, venat, kapilarët). Zemra është një organ muskular i zgavruar që pompon gjakun. Enët gjakore (arteriet, venat, kapilarët) formojnë...

Kategoritë

Na Ndiqni në: