Photo by Ella Olsson on Unsplash

7 ushqime për të ushqyer dhe për të mbajtur të shëndetshëm traktin intestinal

1. Ushqime të fermentuara

Kosi, kefiri, por edhe tofu janë disa nga ushqimet të cilat falë procesit të veçantë të prodhimit, ofrojnë një sërë elementësh shumë të dobishëm siç janë fermentet laktike por mbi të gjitha acidet yndyrore me zinxhir të shkurtër. Këto të fundit janë në gjendje të riparojnë dëmtimet e pranishme në mukozën e zorrëve, duke mbrojtur enterocitet, pra qelizat e mukozës së zorrëve nga procese të ndryshme degjenerative.

2. Fibrat e tretshme

Mollë, karotë dhe çikore janë sigurisht ushqime të shijshme, por mbi të gjitha të pasura me fibra të tretshme të dobishme për mbrojtjen e mukozës së zorrëve nga irrituesit e mundshëm. Për më tepër, këto fibra, ndihmojnë personat që vuajnë nga kapsllëku.

3. Drithërat e plota

Drithëra të plota dhe bishtajoret sigurojnë sasi të mëdha të fibrave të patretshme. Këto janë edhe ushqimi i preferuar për bakteret e zorrëve, të cilat më pas mund ta përdorin atë për të riprodhuar dhe forcuar barrierat e mbrojtjes së zorrëve.

4. Farat e linit

Provoni të lagni disa lugë fara lini natën dhe të pini ujin mëngjesin tjetër. Fibrat e tretshme të nxjerra në këtë mënyrë do të formojnë një xhel të dobishëm, një mukozë të aftë “të zgjojë” zorrët dembele, t’i pastrojë ato duke parandaluar dhe kundërvepruar ndaj kapsllëkut.

5. Xhenxhefili dhe qitroja

Të konsideruar antiseptikë natyrorë të vërtetë për zorrën, ato kryejnë në sajë të përbërësve të tyre aktivë përkatës, një funksion të vërtetë dezinfektues. Shumë të dobishëm në rast të çrregullimeve të lidhura me infeksione bakteriale, këto mjete shëruese, të marra gjithashtu në formën e çajrave bimorë, mund të ushtrojnë një funksion të vërtetë terapeutikë dhe kurativë.

6. Vaj ulliri ekstra i virgjër

Falë përmbajtjes së acidit oleik, vaji i ullirit e bën jashtëqitjen më të yndyrshme duke thjeshtuar daljen jashtë dhe duke parandaluar kapsllëkun, ndërsa prania e antioksidantëve mbron zorrën dhe e mban në gjendje të mirë.

7. Uji

Asgjë nuk është e mundur pa të, asnjë element fitoterapeutik, çdo fibër, asnjë lëndë ushqyese nuk mund të kryejë funksionalitetin e saj pa ujë.

 

Burimi: Interneti

Na Ndiqni në: