silviarita - www.pixabay.com

Ushqimet që rrisin nivelin e oksigjenit në organizëm

Konsumoni më tepër domate, karrota, rrush, papaja, banana e limon për të shtuar oksigjenin në organizëm. Në një kohë kur e gjithë bota po përballet me pasojat dhe efektet aspak të lehta në disa raste të COVID 19 në organizmin e njeriut, gjithnjë e më tepër lind domosdoshmëria e përdorimit të produkteve ushqimore sa më të shëndetshme dhe mbi të gjitha të atyre që rrisin nivelin e oksigjenit.

Ky i fundit është një ndër elementët më të rëndësishëm për funksionimin e shëndetshëm të trupit të njeriut dhe një ndër mënyrat e asimilimit të tij në organizëm, është edhe nëpërmjet ushqimeve të shëndetshme të tilla si limoni, banania, rrushi, papaja, domatja dhe karrota.

Është e rëndësishme të konsumojmë ushqime që përmbajnë mjaft antioksidantë si dhe acide yndyrore esenciale. Antioksidantët mund të ndihmojnë trupin të përdorë   më mirë oksigjenin që merr. E rëndësishme është të konsumoni ushqime që përmbajnë mjaft vitamina A, C dhe E si manaferrat, bishtajore të ndryshme dhe perime me gjethe të errëta të errëta. Acidet yndyrore esenciale ndihmojnë në rritjen e nivelit të oksigjenit në hemoglobinë, e cila është mekanizmi i transportit të oksigjenit në gjak.

Na Ndiqni në: