Photo: www.pixabay.com

Vetitë e qiqrave dhe përfitimet nga konsumimi i tyre

Të pasura me vitamina A, B, C, E, K, kalcium, hekur, fosfor, magnez, natrium, kalium dhe zink, qiqrat janë të dobishme për kontrollimin e kolesterolit dhe niveleve të sheqerit në gjak, duke zvogëluar rrezikun e diabetit. Ato janë gjithashtu një ushqim i shkëlqyeshëm diuretic dhe nxisin eliminimin e kripërave të tepërta në trup. Në fakt, konsumimi i rregullt i qiqrave rekomandohet për ata që vuajnë nga gurët në veshka. Sipas hulumtimeve të fundit, këto bishtajore gjithashtu kanë një funksion të vlefshëm kundër tumoreve.

Vlerat ushqyese të qiqrave

Konsumimi i qiqrave ndihmon njerëzit që vuajnë nga anemia për të rritur nivelin e hekurit, i cili është një nga përbërësit kryesorë të bishtajoreve. Falë përmbajtjes së kaliumit, ato përmirësojnë qarkullimin, rregullojnë presionin e gjakut dhe janë veçanërisht të përshtatshme për ata që vuajnë nga hipertensioni, sëmundjet e zemrës dhe mbipesha. Zinku, nga ana tjetër, është thelbësor për rritjen e përgjithshme të organizmit, për të rritur sistemin imunitar dhe për të metabolizuar proteinat. Në fund, vitamina K nga qiqrat ka treguar se stimulon mpiksjen më të mirë të gjakut dhe metabolizmin e kockave.

Na Ndiqni në: